YER ÇEKİMSİZ ORTAMDA BİLİM İSTASYONU

MİKRO YERÇEKİMİ BİLİMİ GLOVEBOX NEDİR?

Mikro Yerçekimi Bilimi Glovebox, Uluslararası Uzay İstasyonunda oluşturulan düşük yerçekimi ortamında yürütülen araştırmalar için alan sağlayan kapalı bir istasyondur. Glovebox, biyoteknoloji, yanma bilimi, akışkanlar fiziği, temel fizik ve malzeme bilimi gibi konuları araştırmak için deneyler yapılacak ortamı sağlar.  Bu deney istasyonu yer yüzündeki çalışma laboratuvarı koşullarını simüle etmek için tasarlanmıştır.

GLOVEBOX DENEY İSTASYONU NEDEN GEREKLİ?

Muhafaza olmadan, Uzay İstasyonunda yapılan deneylerde yer alan sıvılar ve parçacıklar kabin içinde yüzerdi. Bu durum ekipmana veya mürettebata zarar verebilir.

GLOVEBOX DENEY İSTASYONU TASARIMI

Glovebox, Uzay İstasyonu ekibinin Dünya’daki günlük araştırmaların bir parçası olarak kullanılan sıvılar, alevler ve parçacıklarla araştırma yapması için güvenli bir ortam sağlar. Doğrudan tesis kapılarına takılan yerleşik eldivenler, ekibin kapalı tesis içindeki numuneleri güvenli bir şekilde kullanılmasına olanak tanır ve yan portlar, ekibin içerideki araştırma ekipmanını kurmasına izin verir. Glovebox, yaklaşık 910 mm genişliğinde, 610 mm yüksekliğinde ve 460 mm derinliğinde olup yaklaşık 255 litre kullanılabilir hacime sahiptir.

Vakum, havalandırma, nitrojen gazı seyreltme, güç ve veri arayüzleri de Glovebox içinde sağlanır.

Glovebox aynı zamanda, dört renkli kamera, iki monitör, iki analog kayıt cihazı ve iki dijital kayıt cihazından oluşan bağımsız bir alt sistem içerir. Komuta ve izleme paneli tesis durumunu ve performansını izler ve Glovebox’ın ekip tarafından manuel olarak çalıştırılmasını sağlar.

BUGÜNE KADAR HANGİ ÇALIŞMALARDA KULLANILDI?

Glovebox deney kabini Uluslararası Uzay İstasyonunda, malzeme bilimi, termal yönetim, protein kristal büyümesi, yaşam bilimleri ve yangın algılama gibi çeşitli araştırma konuları için kullanıldı.