ZİHİN GÜCÜ İLE HOLOGRAM KONTROLÜ İSTASYONU

Hologram teknolojisi olarak da bilinen holografi, lazer ışınları kullanılarak bir nesneden saçılan ışığı kaydedilmesini ve ardından elde edilen sonucun üç boyutlu olarak gösterilmesini mümkün kılan tekniktir. 3 boyutlu hologramlar gerçek olduğu varsayılan nesnelerin havada asılı duruyormuş gibi görünmesini sağlar. Havada asılı gibi duran bu hologramların beyin sinyallerinin gücü ile hareket etmesini sağlayan teknolojiler geliştirilmiştir. Beyin dalgalarının aktivasyonundan faydalanılarak holograma odaklanılır ve Beyin Bilgisayar Arayüzü sayesinde hologramların kontrol edilmesi sağlanabilir.

HOLOGRAM TÜRLERİ NELERDİR?

  • The “Pepper’s Ghost” hologram

The “Pepper’s Ghost” hologram, basit bir yeniden canlandırma tekniğidir. Bu teknik ile oluşturulan görüntü istenilen boyda yansıtılabilir. Uzun yıllardır üzerinde çalışılan ve en garantili sonuç veren hologram türlerinden biridir. Bu hologram sistemi için yansıtıcının 45 derecelik açı ile yerleştirilmesi gerekir. Basit bir ayna yansıtma tekniği olduğu için karanlık bir ortam ile birlikte çevredeki etkenlerin ışığa müdahale etmemesi gereklidir.

  • Holografik sis perdesi

Holografik sis perdesi temel fizik kuralları esas alınarak oluşturulur. Holografik sis perdesi türünde oluşturulan yapay sis ya da yarı şeffaf ağ içinde yansıtılan ışık, üç boyutlu bir görüntü yani hologram oluşturur.

The “Pepper’s Ghost” hologram sisteminden farklı olarak holografik sis perdesinde görüntü arkadan gelir. Genellikle tiyatro ve sinemada kullanılır.

  • Holografik ağ sistemi

Holografik ağ sistemi, son teknoloji kullanılarak oluşturulan hologram türlerinden biridir. Bu sistem için neredeyse şeffaf gibi görünen bir LED ekrana ihtiyaç vardır ve ekran boyutuna göre hologram boyutu da ayarlanabilir.

  • Holografik ayna tekniği

Holografik ayna tekniği, temel olarak doğru açıyla yerleştirilmiş aynaların üzerine yansıtılan 2 boyutlu bir görüntünün tekrar yansıyarak 3 boyutlu hale gelmesi ile oluşur. Holografik ayna tekniği, basit bir optik illüzyondan ibarettir. Normal bir videoyu, 3 boyutlu olarak ölçeklendirirken etkili bir yöntemdir.

  • Yarı şeffaf OLED ekranlar

Bu hologram türü temel olarak izleyiciye 3 boyutlu olarak görünen 2 boyutlu bir görüntüdür.

  • Holografik piramitler

Holografik piramitler de tıpkı The “Pepper’s Ghost” hologram gibi çalışan basit bir yansıtma tekniğidir. Piramit içindeki aynalar The “Pepper’s Ghost” hologram tekniği gibi 45 derecelik açıyla yerleştirildikleri için 2 boyutlu videolar 3 boyutlu olarak görülebilir.